Japonya’da takviye diyet gıdasından hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e çıktı

Japonya’da kırmızı pirinç mayası içeren ‘beni-koji’ adlı takviye diyet gıdası tüketen 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Diyet gıdasından ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e çıkarken ölenlerde böbrek rahatsızlığı semptomları görüldüğü belirlendi. Aynı diyet gıdasından kullandığı için rahatsızlanan 100’ün üzerinde kişi hastaneye kaldırılmıştı.

Yayınlama: 28.03.2024
A+
A-

Japonya‘da takviye diyet gıdası “beni-koji” tüketimi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre, kırmızı pirinç mayası içeren “beni-koji” tüketen 2 kişi daha yaşamını yitirdi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Ölenlerin “böbrek rahatsızlığı semptomları gösterdiği” bildirilirken, birinin 2021 yılından, diğerinin 2022’den beri bu ilaçları kullandığı aktarıldı. Böylece “beni-koji” ile bağlantılı ölenlerin sayısı 4’e yükselmiş oldu. Hayatını kaybedenlerin “ölüm sebeplerinin tespiti” için tetkiklerin sürdüğü duyuruldu. Firma, “beni-koji” tüketen 100’ü aşkın kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

HÜKÜMETTEN FİRMAYA ÇAĞRI

Kabine Başsekreteri Hayaşi Yoşimasa, açıklamasında, üründeki “sağlık tehlikesine neden olan maddenin belirlenmesi dahil” gıda güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.

Firmaya, bu süreçte “hızlı ve ciddi bir şekilde yanıt vermesi” çağrısı yapan Hayaşi, “Japon gıda ürünlerine olan güveni sağlamak için çaba göstereceğiz.” dedi.

Resmi Kyodo ajansına göre, Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı (MHLW) “beni-koji” kategorisindeki ürünlerde zehirli bir madde bulunduğundan şüpheleniyor.

Bakanlık bünyesinde sürece katkı sunması amacıyla tıp, beslenme, farmakoloji uzmanlarının yer aldığı bir araştırma komitesi oluşturulacağı açıklandı. Bakanlığın, merkezi güneydeki Osaka metropolünde yer alan firmaya yönelik soruşturma başlatmaya hazırlandığı bildirildi. Firmanın 2023 yılında 18,5 ton “beni-koji” içeriği ürettiği ve 16,1 tonunu 50’yi aşkın firmaya satışını gerçekleştirdiği aktarıldı.

1919 yılında kurulan Japon Kobayashi Pharmaceutical Co. ilaç ve farmasötik firmasının, reçetesiz olmak üzere geniş yelpazede sağlık, hijyen ve gıda takviyesi ürünü sattığı biliniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.