/>

Yargıtay başkanlık seçiminde 9’uncu tur oylaması bugün yapılacak

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan 8’inci tur oylamasından da sonuç çıkmazken, başkanlık seçimi bugün 9’uncu tur oylamasıyla devam edecek. Seçim Başkan Akarca ve Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez arasında geçecek.

Yayınlama: 28.03.2024
A+
A-

24 Mart 2020’de Yargıtay Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Akarca‘nın 4 yıllık görev süresinin bitmesiyle beraber Yargıtay üyeleri, yeni başkanı belirlemek için sandık başına gitti. Ancak 4 gündür devam eden yarışta salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle 8 tur düzenlenen oy verme işlemi yine sonuçsuz kaldı. Üyeler, bugün düzenlenecek 9’ncu turda oy kullanacak. Seçimde Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez karşı karşıya gelecek.

DÜN YAPILAN 3 TURDA DA KAZANAN ÇIKMADI

Yüksek Mahkeme’nin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay’da pazartesi günü sandık kuruldu. Seçimin ilk 7 turunda hiçbir adayın 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması üzerine dün altı, yedi ve sekizinci tur oylamaları yapıldı. Sekizinci tur oylamada Akarca 115, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 123, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 96 oy aldı. Hiçbir aday salt çoğunluğu bu turda da sağlayamadı.

Yargıtay başkanlık seçiminde 9'uncu tur oylaması bugün yapılacak

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.