Defne Belediye Başkanı makam araçlarını satışa çıkardı, lüks otomobili iade etti

Hatay’ın Defne ilçesinde seçimlerden zaferle çıkan Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün, israfı önlemek amacıyla belediyede kullanılan makam araçlarını satışa çıkardı ve kendinden önceki başkanın kiralık lüks aracını iade etti.

Yayınlama: 11.04.2024
A+
A-

Hatay‘ın Defne ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerini kazanan CHP’li Halil İbrahim Özgün, ‘israf haramdır’ anlayışıyla kurumda kullanılan 5 makam aracını satma kararı aldı. Başkan Özgün, kendinden önceki başkanın kullandığı kiralık lüks makam aracını iade etti. Özgün, görev süresi boyunca şahsi aracını kullanacağını belirterek, Defne Belediyesi’nde makam aracı kullanılmayacağını duyurdu.

31 Mart yerel seçimlerine Hatay’ın Defne ilçesinden Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı olarak belediye başkanlığı yarışına katılan Halil İbrahim Özgün, yüzde 45,83 oy alarak depremin yerle bir ettiği yaklaşık 150 bin nüfuslu ilçede belediye başkanı seçildi. Özgün’ün ilk icraatıysa asrın felaketi sonrası zor günler geçiren halkının yanında olduğunu göstermek adına makam araçlarını satışa çıkarması ve kendinden önceki başkanın kullandığı kiralık lüks aracı iade etmesi oldu.

BAŞKAN DAHİL KİMSE MAKAM ARACINA BİNMEYECEK

Deprem bölgesinde yaşamanın anlayışıyla tasarrufa gitmeleri gerektiğini düşünerek makam araçlarını satma kararı aldıklarını belirten Başkan Özgün, “Böyle olunca da bizim tasarrufa gitmemiz gerekiyor. Tasarrufa gitmek ve bir ahlaki çerçeve oluşturmak adına arkamda gördüğüm 5 makam aracını satmaya karar verdik. Ben dahil hiç kimse makam aracına binmeyecek. Ben belediye başkanı olarak kendi aracıma bineceğim. Ben bu düşüncemi duyurduktan sonra bu araçları satıp daha yeni ve lüks alacağım mı düşünenler olmuş olabilir kesinlikle makam aracı almayacağız. Makam aracına binilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Defne Belediye Başkanı makam araçlarını satışa çıkardı, lüks otomobili iade etti

“İSRAF AHLAKİ DEĞİL VE HARAM”

Başkan Özgün, satılan araçların yerine kesinlikle yenilerinin alınmayacağını belirterek, “Biz burada ahlaki bir çerçeve oluşturuyoruz. Satılacak araçların ekonomik değerinin ve getirisinin dışında bir ahlaki çerçeve belirliyoruz. İnsanların tevazuyla yaşaması gerekiyor, tasarrufa dikkat etmesi gerekiyor. İsrafın haram olduğunu düşünenlerdeniz. İsrafın; hem ahlaki olmadığını, hem de haram olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda biz israf yapmayacağız, makam araçları noktasında da elbette görevin gerektiği şekilde binilebilir ama biz burada deprem bölgesinde olmamız hasebiyle daha çok dikkat ediyoruz.” dedi.

Defne Belediye Başkanı makam araçlarını satışa çıkardı, lüks otomobili iade etti

5 ARAÇ SATILACAK, KİRALANAN LÜKS OTOMOBİL İSE İADE EDİLDİ

Halil İbrahim Özgün, görev süresi boyunca kendi aracına bineceğini ve belediye başkan yardımcılarının ya da herhangi birimdeki personelin de makam aracına binmeyeceğini vurgulayarak, “Buradaki 5 aracı satıyoruz, daha önceki belediye başkanımızın da bindiği yeni ve lüks kiralık aracı da iade ettik. Yeni bir araç kiralamayacağım, bunların yerine daha yenilerini ve lükslerini de almayacağım. Makam aracını tamamen ortadan kaldırdık. Bunun örnek olmasını istiyorum. Türkiye’de Defne Belediyesi özelinde değil de her anlamda tasarrufa gitmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Defne Belediye Başkanı makam araçlarını satışa çıkardı, lüks otomobili iade etti

“GEÇMİŞ DÖNEMDE TEPKİLER VARDI”

Defne Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün, depremin yaralarını sarmak için canla başla çalışmaları gerektiğini belirterek, “Geçmiş dönem belediyemizle ilgili halkımızın tepkileri vardı, sandıkta çıkan sonuçla da gerekli mesajı aldık. Bu noktada mesajı anladığımızı ifade ettik ve saygılarımızı sunduk. Son karar verici seçmendir, bu anlamda üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Defne ilçemiz 6 Şubat depreminin en çok yıktığı kentlerden biri oldu. Hatta en çok yıkılan kent oldu diyebiliriz. Bu anlamda çok çalışmamız ve çok üretmemiz gerekiyor” dedi.

Defne Belediye Başkanı makam araçlarını satışa çıkardı, lüks otomobili iade etti

31 Mart Yerel Seçim Sonuçları İçin Tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.