İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

İsrail ordusu, son olarak İran’dan gelen saldırılara karşı kullanılan Demir Kubbe hava savunma sistemini basına tanıttı. Sderot kenti çevresinde görüntülenen hava savunma sisteminin hazır şekilde beklediği görüldü.

Yayınlama: 18.04.2024
A+
A-

İsrail ordusuna ait Gazze Şeridi çevresindeki Demir Kubbe hava savunma sistemi bataryası, gazeteciler tarafından görüntülendi.

İsrail ordusu, gazetecilere düzenlediği basın turunda İran’dan İsrail‘e düzenlenen insansız hava aracı ve füze saldırılarında kullanılan “Demir Kubbe” hava savunma sistemini sergiledi. İsrail ordusunun aralıksız saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi yakınlarındaki en büyük İsrail kenti Sderot çevresinde Demir Kubbe sisteminin hazır şekilde beklediği görüldü.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

İRAN’IN SALDIRISI, İSRAİL HAVA SAHASI DIŞINDA ÖNLENDİ

İsrail Ordu Sözcüsü Doron Gavish, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’dan düzenlenen insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzesi saldırısında atılan mühimmatların önemli bir çoğunluğunun İsrail hava sahası dışında önlendiğini belirtti.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

İsrail’in İran’dan atılan mühimmatlara karşı savunmasında başta ABD olmak üzere birden fazla ülkenin birlikte hareket ettiğinin altını çizen Gavish, ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) bu saldırıların önlenmesinde İsrail ile tam iş birliği içinde hareket ettiğinin altını çizdi.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

DEMİR KUBBE SİSTEMİ

İsrail’in son dönemde savunma sanayisi ihracatında öne çıkan “Demir Kubbe, Davut Sapanı, Arrow-3” gibi hava ve füze savunma sistemleri ABD ile ortak üretildi. İsrail’in bu sistemleri ihraç ederken ABD’nin onayını alması gerekiyor.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

Rafael Advanced Defense Systems tarafından çalışmalarına 2007’de başlanan Demir Kubbe’nin ilk testleri Temmuz 2008’de ve son testi Temmuz 2010’da yapıldı. Sistem, Mart 2011’de de teslim edilerek 7 Nisan 2011’de Gazze’den gelen bir Grad füzesinin önlenmesiyle operasyonel hale geldi. Demir Kubbe hava savunma sistemi sınırlı bir menzilde 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA gibi hava saldırılarına karşı önleyici mekanizmasıyla biliniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.